Z czego składa się strój do nurkowania?

Z czego składa się strój do nurkowania

Z czego składa się strój do nurkowania? Przeczytaj ten artykuł, jeśli interesujesz się, co ubiera na siebie płetwonurek. Dzięki temu wpisowi dowiesz się co jest podstawowym, a co dodatkowym wyposażeniem nurka. Poznasz ekwipunek dla dorosłych jak i dla młodszych płetwonurków, którzy dopiero zaczynają swoją podwodną przygodę. Przeczytaj ten artykuł aby dowiedzieć się:

 • Jak wygląda strój do nurkowania?
 • Z czego składa się strój do nurkowania dla dziecka?
 • Co to zestaw ABC?
 • Dzięki czemu płetwonurek może oddychać pod wodą?
 • Czym różni się suchy skafander od pianki?

Z czego składa się strój do nurkowania?

Strój do nurkowania różni się w zależności od tego, w jakich warunkach nurkujemy. Nie bez znaczenia są też osobiste preferencje nurkującej osoby. Stworzone przez nas wyliczenie zawiera przede wszystkim obowiązkowe elementy wyposażenia dla płetwonurka, ale omówimy także takie elementy stroju, które nie są konieczne, ale po prostu przydatne.

Pamiętajmy, że to co potocznie nazwiemy ”strojem do nurkowania” w rzeczywistości jest nie tylko specyficznym ubraniem, ale i zestawem specjalnie skonfigurowanego sprzętu umożliwiającego nurkowanie. Każdy kurs nurkowania, w tym Junior Open Water Diver, zawsze zawiera cześć dotyczącą teoretycznej i praktycznej formy użytkowania stroju.

Sprzęt podstawowy czyli ABC

Maska, fajka i płetwy to niezbędnik każdego nurka, także początkującego. Taki zestaw nazywamy potocznie ABC. Jeśli nurkujemy, są to pierwsze rzeczy, w które warto się zaopatrzyć. Sprzęt do nurkowania da się wypożyczyć w bazie nurkowej, jednak sensowne jest, aby mieć swój własny, sprawdzony komplet, dobrze dopasowany do naszych rozmiarów.

Dla dzieci które stawiają swoje pierwsze nurkowe kroki, dobór maski, płetw i fajki jest szczególnie ważny. Wybór dobrej jakości sprzętu może być trudniejszy, ze względu na ograniczenia co do rozmiarówki producentów jak i specyfiki budowy dzieci.

Wszystko, z czego składa się strój do nurkowania, pozwala upodobnić się nurkującemu człowiekowi do stworzeń wodnych, które mają swoje świetne patenty na życie i poruszanie się w wodzie. My ludzie staramy się je po prostu dobrze odwzorować.

strój do nurkowania zestaw ABC

Maska

Maska to obowiązkowy element stroju nurka. Jest na tyle ważny, że niektórzy nurkują także z maską zapasową na wypadek ”awarii” – zgubienia jej lub pęknięcia paska, który ją przytrzymuje.

Nurkowie zakładają maski, aby:

 • dobrze widzieć to, co znajduje się pod wodą. Bez maski nasze widzenie w wodzie jest bardzo nieostre, a dla wielu także niekomfortowe.
 • ułatwić sobie bezpieczne nurkowanie pod wodą. Nasze bezpieczeństwo podczas nurkowania się zwiększa, bo łatwiej nam ocenić gdzie jesteśmy, i nawigować podczas całej podwodnej wyprawy.
 • umożliwić sobie dokładną obserwację podwodnej flory i fauny. Dzięki masce nurkowie widzą w pełni okazałości wszystkie podwodne atrakcje.

Maska to podstawowe wyposażenie dla:

 • osób, które chcą pływać po powierzchni z głową zanurzoną w wodzie.
 • tych, którzy chcą  nurkować bez sprzętu
 • dla płetwonurków korzystających ze sprzętu oddechowego, by schodzić na większe głębokości.

Jak zbudowana jest maska?

Maska do nurkowania dla dziecka jak i dla dorosłego płetwonurka składa się z podobnych elementów.

Maska zbudowana jest z:

 • ramki z twardego tworzywa sztucznego stanowiącego jej ”szkielet”.
 • szkła hartowanego, który umożliwia widzenie przedmiotów pod wodą.
 • paska, który utrzmuje maskę na głowie i pozwala na regulację docisku maski do twarzy dzięki specjalnym zapięciom.
 • kołnierza zapewniającego szczelne przyleganie maski do skóry i chroniącego przed przedostawaniem się wody do jej środka. Dodatkowym elementem kołnierza jest także rodzaj miękkiej ”kieszeni” na nos.

Aktualnie większość masek posiada silikonowy kołnierz oraz pasek, podczas gdy kiedyś najpopularniejszym materiałem była guma. Niezależnie od ceny maski, możemy spodziewać się, że zastosowano w niej szkło hartowane.

Maska dla dziecka a maska dla dorosłego

Maski dla młodszych płetwonurków są mniejsze, niekiedy także węższe. Maski dla dzieci mają też często żywsze kolory i niekiedy dodatkową grafikę lub wzory, aby utrafić w dziecięce gusta. Maski dla dorosłych natomiast najczęściej występują w bardziej stonowanych kolorach.

To co wyróżnia maski dla dzieci, to niekiedy pasek – dosyć popularne są modele, które zamiast paska plastikowego mają gumkę, którą łatwiej jest dziecku założyć i doregulować.

Jeśli kupujemy maskę dla dziecka, zwróćmy uwagę, aby była szczelnie dopasowana w każdej części twarzy, szczególnie w okolicach nosa i policzków. Dla dzieci o szerszych twarzach może wystarczyć maska do nurkowania dla dorosłych. Dla młodszych podwodnych eksploratorów i dzieci o drobnych twarzach potrzebna będzie maska typu „junior”.

Fajka

Z czego składa się strój do nurkowania? Kolejnym elementem na naszej liście jest fajka. Dzięki zaczepom które posiada, dopinamy ją do paska maski nurkowej.

Maskę z reguły używamy w zestawie z fajką, ale płetwonurkowie, zamiast fajki pod wodą mają w ustach automaty oddechowe, które podają im powietrze. Oni fajki używają jedynie w przypadku gdy znajdują się na powierzchni. Fajka przyda się gdy nurek:

 • ma do przepłynięcia większy dystans do miejsca zanurzenia lub wyjścia z wody. To pozwala mu zaoszczędzić powietrze z butli.
 • musi poradzić sobie w trudnych warunkach na powierzchni (gdy występują wysokie fale, jest silny prąd, lub też gdy fala przyboju jest wysoka gdy kończymy nurkowanie i chcemy dostać się na ląd)

Fajka zarówno dla dziecka jak i dorosłego płetwonurka ma podobną budowę i składa się z:

 • ustnika, często z zaworkiem odprowadzającym wodę. Najzwyklejsze fajki nie posiadają zaworka zwrotnego, jest to stosunkowo nowy wynalazek. Dla wielu może on jednak ułatwić oczyszczanie fajki z wody, która się tam przypadkowo dostała, bez konieczności wyjmowania jej z ust.
 • rurki, która pozwala na pobieranie powietrza gdy twarz zanurzona jest w wodzie. W przypadku dzieci rurka będzie krótsza i węższa.
 • zaczepu przytrzymującego fajkę w odpowiedniej pozycji w stosunku do maski.
 • zaworu w górnej części fajki. Nie jest to element obowiązkowy, ale zmniejsza ilość wody dostającej się do fajki.

Płetwy

Z czego składa się strój do nurkowania? Oczywiście z płetw! Płetwy zakładamy, aby ułatwić sobie pływanie w sprzęcie nurkowym. Poruszanie się bez nich, byłoby niemal niemożliwie i oznaczałoby, że wiele podwodnych atrakcji pozostanie poza naszym zasięgiem. Płetwy, które nieodłącznie kojarzymy z wizerunkiem nurka, to obowiązkowy element jego stroju.

Płetwy pozwalają nam się upodobnić do podwodnych stworzeń. Dzięki płetwom, powierzchnia stopy staje się większa i pozwala nam na bardziej efektywne poruszanie się w wodzie. Dodatkowo, dzięki płetwom, nie musimy podczas nurkowania angażować rąk. Doświadczony płetwonurek pod wodą nie wspomaga się ruchami rąk! Dzięki dobrze dobranym płetwom, ręce zostają wolne, co znacząco zwiększa nasze bezpieczeństwo podczas nurkowania.

Płetwy do nurkowania możemy podzielić na:

 • płetwy z długim elastycznym piórem – takie najczęściej wybieramy do snorkelingu. Przydadzą się osobom które chcą zapewnić sobie dobrą sterowność. Przy użyciu takich płetw, niedużym nakładem sił, możemy płynąć naprawdę szybko.
 • płetwy z krótkim, ale twardym piórem – mają bardzo dużą siłę napędową, lecz równocześnie same wymagają odpowiedniej techniki. Prędkość płynięcia jest mniejsza, niż w przypadku tych z elastycznym piórem.

Płetwy, w zależności od sposobu w jakim przytrzymuje naszą stopę, możemy podzielić na:

 • płetwy kaloszowe
 • płetwy paskowe

Płetwy kaloszowe dobrze sprawdzą się dla dzieci, do pływania na basenie, i w ciepłych zbiornikach. Zakładamy je bezpośrednio na stopę, więc same w sobie nie chronią przed wychłodzeniem. Takich płetw używają nurkowie wtedy, gdy nurkują w wodzie  o komfortowej temperaturze.

Płetwy paskowe zakładamy na specjalny neoprenowy but, który zapewni nam ochronę cieplną. Taki zestaw jest obowiązkowy do nurkowania w zimnych wodach. Płetw paskowych nie używamy samodzielnie – bez buta byłyby niewygodne i nie dawałyby żadnej izolacji od zimna.

Skafander

Z czego składa się strój do nurkowania? Oczywiście ze skafandra! Skafander to coś, co bardzo kojarzymy z wizerunkiem płetwonurka. Skafander zapewnia ochronę cieplną, a niekiedy także izoluje ciało przed wodą. Skafander nie jest elementem zaliczanym do podstawowego zestawu ABC, ale używamy go praktycznie zawsze, by zapewnić sobie wystarczającą temperaturę pod wodą.

Skafander to powszechny element stroju do nurkowania także dlatego że chroni on przed poparzeniami słonecznymi, gdy nurek przed i po zanurzeniu unosi się w wodzie. Ponadto, skafander pomaga uniknąć nieprzyjemnych otarć które mogłyby powstać, gdyby kamizelkę nurkową zakładano na gołe ciało.

W Polsce skafander to konieczność. Nasze wody nawet w lecie nie pozwalają na nurkowanie na „golasa”. Woda na większych głębokościach nie jest na tyle ciepła, aby rezygnować ze skafandra.

Wyróżniamy następujące rodzaje skafandrów nurkowych:

 • skafander mokry, zwany potocznie pianką
 • skafander suchy

Skafander suchy

Izoluje ciało od wody podczas nurkowania. To praktyczne, jednak taki rodzaj „stroju nurkowego” jest też dosyć kosztowny i wymaga specjalnego przeszkolenia. Z tego powodu dzieci nie korzystają ze skafandrów suchych.

Skafander suchy zakładamy na ocieplacz (rodzaj ciepłego jednoczęściowego stroju). Sam powłoka skafandra chroni przed wodą, ale nie byłaby wystarczająca do zachowania odpowiedniej temperatury ciała w wodzie.

Przed dostaniem się wody do skafandra chronią płetwonurka uszczelnienia na szyi (kryza szyjna) i nadgarstkach (np. manszety). Są one naprawdę wąskie, aby woda nie dostawała się do środka skafandra! Przeciśnięcie się przez nie to niekiedy nie lada wyzwanie. Buty natomiast, są połączone z samym skafandrem, więc jeśli skafander nie jest uszkodzony, to nie ma ryzyka że dostanie się tam woda.

Jak widać wszystko, z czego składa się strój do nurkowania jest bardzo dokładnie przemyślane aby zapewnić komfort (w tym cieplny) dla nurkującego człowieka.

Jak nurek zakłada skafander?

Należy od razu powiedzieć: zakładanie skafandra suchego lub pianki to wyzwanie! Skafandry suche wyposażone są w bardzo solidne i duże wodoodporne zamki, z reguły umiejscowione w górnej części pleców, na barkach. Po wejściu do skafandra, przydaje się pomoc w dokładnym zapięciu mechanizmu zamka.

Dobrze dobrania pianka neoprenowa w całości powinna być dopasowana do ciała. To sprawia, że jej założenie (i ściągnięcie) wiąże się z wysiłkiem, czasem sporym. Pianka wzdłuż tułowia posiada zamek, który po wejściu do niej należy zapiąć. Zależnie od modelu pianki, taki zamek będzie na klatce piersiowej lub na plecach.

Pianka neoprenowa, czyli skafander mokry

Nie uchroni nas przed kontaktem z wodą, ale jej zadanie jest inne. Dobrze dopasowana pianka spowoduje, że zgromadzi się pod nią warstwa wody, która wkrótce nagrzeje się do temperatury ciała. Taka izolacja w zupełności wystarczy, aby cieszyć się nurkowaniem i nie narażać na niebezpieczeństwa wychłodzenia. Piankę zakładamy na strój kąpielowy.

Pianka może występować w kilku wersjach. Na basen i nurkowania w egzotycznych wodach płetwonurek najczęściej ubierze krótką piankę  o nazwie shorty. W przypadku trudniejszych warunków nurek założy piankę z długimi rękawkami i nogawkami  – overall. Bardziej zabudowana pianka lepiej chroni przed utratą temperatury ciała.

sprzęt nurkowy

Sprzęt powietrzny

Każdy płetwonurek posiada swój zestaw sprzętu powietrznego, który zakłada na piankę lub skafander. W skład takiego zestawu wchodzi:

 • butla
 • kamizelka wypornościowa
 • automat oddechowy

Kamizelka wypornościowa (jacket lub BCD)

Z czego składa się strój do nurkowania, poza samą „odzieżą” nurkową? Oczywiście z kamizelki wypornościowej. To ona pozwala płetwonurkowi zachować neutralną pływalność pod wodą i utrzymywać na jej powierzchni. Kamizelka taka jest niezbędna, by nurkować ze sprzętem oddechowym.

Kamizelka ratowniczo-wyrównawcza (KRW) może najczęściej występować w formie jacketu lub skrzydła połączonego z płytą. Pierwsze z tych rozwiązań jest najbardziej popularne. Na naszych zajęciach dzieci noszą jackety z regulowanymi paskami, które pozwalają ściśle dopasować je do wzrostu i sylwetki dziecka. Paski te przypominają rozwiązania stosowane w plecakach turystycznych. Jacket posiada pasy które regulują jego dopasowanie na ramionach oraz pasie brzusznym. Dzięki temu kamizelkę można wyregulować do grubości skafandra suchego lub pianki.

Kamizelka pomaga zachować właściwą wyporność (neutralną, dodatnią, lub ujemną). Pomaga w tym inflator, połączony z butlą, którym możemy dodawać lub upuszczać powietrze. W sytuacji awaryjnej mamy opcję ustnego dopompowania jacketu na powierzchni (gdyby zabrakło na powietrza). Z kolei w razie problemów z upuszczeniem powietrza, możemy użyć dodatkowej „spłuczki”, która znajduje się z tyłu kamizelki.

Kamizelka nurkowa różni się od kamizelek ratowniczych używanych na łodzi. Klasyczne kamizelki ratownicze z reguły wypełnione są materiałem który pozwala zwiększyć ich wyporność, np styropianem. Kamizelka nurkowa pozwala unosić się płetwonurkowi na powierzchni gdy jest napompowana (najczęściej powietrzem z butli). Do nurkowania nie używamy więc zwykłych kamizelek ratunkowych.

Butla

To, z czego składa się strój do nurkowania to poza odpowiednią odzieżą także sprzęt, w tym oczywiście butla. Butla to jeden z ważniejszych elementów stroju nurka (i zapewne najcięższy). W niej znajduje się mieszanka oddechowa pod ciśnieniem, którą pobieramy przy użyciu zamontowanego do butli automatu oddechowego.

W butli nurkowej najczęściej znajduje się oczyszczone i pozbawione wilgoci powietrze. W przypadku nurkowań technicznych w butli płetwonurka może znaleźć się inna mieszanka oddechowa.

W przypadku nurkowania dzieci, najczęściej stosujemy butle o niedużej pojemności, tj 8-10 litrów. Nurkować można jednak także z większymi butlami (12l, 15l czy 18l). Większa pojemność butli to potencjalnie dłuższy czas nurkowania lub większa głębokość zanurzenia. Butle mogą być montowane pojedynczo, lub występować w zestawie (tzw. twinset). Do rekreacyjnego nurkowania z reguły wystarczy jedna butla.

Butla nurkowa składa się z:

 • pojedynczej butli lub twinsetu
 • siatki chroniącej przed uszkodzeniami powierzchni butli
 • stopy (zwanej też doniczką), która pozwala na postawienie butli
 • zaworu – do regulacji wypływu mieszanki oddechowej
 • uchwytu – pozwalającego na przenoszenie butli w wygodny sposób

Automat oddechowy

Automat nie jest częścią stroju nurka, ale jest ważnym elementem sprzętu płetwonurka. Automat oddechowy pozwala na oddychanie powietrzem z butli, ponieważ redukuje jego wysokie ciśnienie do ciśnienia otoczenia.

Automat oddechowy składa się z:

 • pierwszego i drugiego stopnia które redukują ciśnienie i umożliwiają pobieranie gazu z butli
 • octopusa, który jest alternatywnym źródłem powietrza w sytuacji gdy naszemu partnerowi go zabraknie (to jednak bardzo mało prawdopodobna sytuacja). Octopus wyróżnia się dłuższym wężem i z reguły występuje w żółtym, fluorescencyjnym kolorze.
 • Manometr pozwalający sprawdzać ciśnienie w butli i szacować dzięki temu zapas powietrza w butli
 • wąż do inflatora – pozwala połączyć kamizelkę ratunkowo-wypornościową z automatem oddechowym

Balast

To z czego składa się strój do nurkowania, nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka. Elementem zestawu do nurkowania jest balast. Balast pozwala zniwelować dodatnią pływalność skafandra. Waga pojedynczego elementu balastu może liczyć od 0,5 kg do 5 kg. Najpopularniejsze są jednak te ważące po 1 lub 2 kg.

Balast może być zakładany na pas balastowy lub do specjalnych kieszeni jacketu. Balast może przybierać różne formy:

 • kafelki – są mocowane do pasu balastowego. Ich ilość dobieramy w zależności od naszej wagi, konfiguracji sprzętu w której nurkujemy i warunków w wodzie.
 • woreczki ze śrutem – są używane w pasach balastowych posiadających specjalne kieszenie lub w balaście zintegrowanym z kamizelką wypornościowo-ratowniczą.

W przypadku dzieci, wygodne jest umieszczanie balastu w kieszeniach jacketu. Noszenie balastu w formie pasa z kafelkami jest rozwiązaniem bardziej polecanym dorosłym nurkom. Ponieważ sprzęt płetwonurka sam w sobie sporo waży, dodatkowe obciążenie w formie balastu może nie być potrzebne młodszym uczestnikom nurkowania. Konieczność zastosowania dodatkowego obciążenia możemy zweryfikować podczas wchodzenia do wody.

Z czego składa się strój do nurkowania dla dzieci?

To, z czego składa się strój do nurkowania dla dzieci, nie różni się bardzo od stroju dorosłego nurka. Dziecięcy strój do zanurzania się pod wodą obowiązkowo obejmuje zestaw ABC (maska, płetwy kaloszowe, fajka), dopasowane do wzrostu i postury dziecka. Taki zestaw, uzupełniony o piankę neoprenową, w zupełności wystarczy do komfortowego snorkelingu. Już pierwsze zajęcia dla dzieci na basenie, pozwalają na odkrycie podstawowych części stroju nurka.

W przypadku nurkowania z akwalungiem, pełny zestaw będzie zawierał dodatkowo: kamizelkę ratowniczo-wypornościową z balastem, automat oddechowy i butlę.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *