Seal Team Podwodna Misja 1

Podwodna Misja 1 PADI SEAL TEAM

Szkolenie Seal Team zostało stworzone przez organizację nurkową PADI. Od wielu lat cieszy się powodzeniem w nurkowych kurortach, ale i nasze rodzime szkoły nurkowe coraz częściej włączają je do swojej oferty. Rozpoczynamy serię wpisów dotyczących zajęć nurkowania dla dzieci Seal Team. O tym co daje certyfikat PADI przeczytacie na naszej stronie internetowej.

Seal Team to inaczej Komando Foki – obie nazwy używane są w Polsce zamiennie.

PADI Seal Team program

Dla kogo Seal Team?

Szkolenie Seal Team proponowane jest dzieciom od 8 roku życia. Górna granica wieku uczestników to 14 lat. PADI podkreśla, że nie wymaga od uczestników umiejętności pływania, a jedynie poczucia „komfortu” w wodzie. Oznacza to że:

 • młodzi uczestnicy w teorii nie muszą umieć pływać
 • lecz równocześnie nie powinni odczuwać lęku pod wodą.

Ponieważ te punkty wydają się stanowić niekiedy sprzeczność, niektóre szkoły nurkowania dla dzieci wymagają, aby uczestnicy zajęć potrafili pływać np. przepłynąć kilka metrów, dobrze czuć się na głębszej wodzie. Te wymogi jednak nie są określone w pierwotnej ofercie PADI.

Program Podwodnej Misji 1

To dopiero początek nurkowej przygody wielu młodych nurków. Przydaje się więc dosyć solidne omówienie sprzętu nurkowego. Taka teoretyczna sesja poprzedza wejście do wody. Oczywiście nie może być zbut długa! Znudzone dzieciaki potrafią bardzo dobrze zamanifestować swoją niechęć do nadmiaru teorii 🙂 I chwała im za to, w końcu najważniejsza jest praktyka.

Padi Seal Team Omówienie

Równie ważne jest też przedstawienie podstawowych zasad bezpiecznego nurkowania. Program PADI Seal Team ujmuje je bardzo prosto, ale trafia w samo sedno. Bezpieczne nurkowanie w wykonaniu młodych nurków to między innymi:

 • dbanie o to, by nie wstrzymywać oddechu
 • słuchanie instruktorów (o tak!)
 • mówienie instruktorowi swobodnie, gdy cokolwiek jest nie tak
 • pytanie, gdy się nie rozumie
 • spokojne wynurzanie

Prościej się już chyba nie da:) Te krótkie zasady dobrze zapadają w pamieć. Stają się one swojego rodzaju Kodeksem Młodego Nurka.

Nasi instruktorzy angażują uczestników zajęć w montaż sprzętu i bacznie czuwają nad poprawnością wykonania.

Nie może obejść się bez zapoznania się ze znakami nurkowymi. To podstawowy sposób komunikowania się pod wodą każdego nurka.

W wodzie

Po przebraniu się w szatniach basenowych czas na właściwą cześć spotkania. Poza strojami kąpielowymi, dzieci mają na sobie pianki nurkowe grubości 2-3 milimetrów. To wystarczająca ochrona przed wychłodzeniem w trakie zajęc.

Podwodna Misja rozpoczyna się od dopasowania sprzętu w wodzie. Instruktorzy zakładają dzieciom butle z jacketami i asystują przy dopasowaniu masek. Dodajmy, że dzieci nigdy nie przenoszą sprzętu sami poza wodą. Choć dostosowany do rozmiarów dzieci, poza wodą jest ciężki. Na szczęście w wodzie jego ciężar nie jest odczuwalny.

Podwodni Odkrywcy na płytkiej wodzie z instruktorem

Podczas pierwszych ćwiczeń na płytkiej wodzie uczestnicy:

 • uczą się oddychać przy użyciu automatu oddechowego.
 • pokazują znaki nurkowe np. ilość powietrza która została w ich w butli nurkowej lub konieczność wypłynięcia na powierzchnię.
 • Wyrównywać ciśnienie w uszach
 • Odczytywać wskazania manometru (podpowiada on ile powietrza mają do dyspozycji w danym momencie)
 • Mają możliwość popływania w sprzęcie nurkowym.

Te wszytkie ćwiczenia odbywają się w najpłytszej części basenu. To bardzo komfortowe zarówno dla dzieci jak i dla instruktorów. Głębokość wody ułatwia wynurzenie. Wystarczy po prostu wstać.

Zabawy

To jest oczywiście najciekawsza część zajęć. Pod okiem instruktorów dzieci bawią się rzutkami wodnymi (Toypedos).

W różnych szkołach nurkowych ten etap zajęć może wyglądać różnie. Nurkowych zabaw nie brakuje! I tylko zachęcić do wyjścia z wody jest trudno… ta zabawa naprawdę wciąga.

Podwodni Odkrywcy i Toypedos

Po basenie

Nie obejdzie się bez formalności 🙂 Po przebraniu się w szatni basenowej zapraszamy uczestników zajęć na wypełnienie logbooka. Czas na naklejki potwierdzające przejście przez pierwszą Podwodną Misję. Logbook, czyli dziennik nurkowań służy do rejestracji każdego nurkowania. Dzieci zbierają podpisy partnerów nurkowych i otrzymują pieczątkę instruktora.

Nagrody

Tak, tak 🙂 Takie nagrody koszulki to niezła gratka 🙂 Czasami są to po prostu naklejki nurkowe. My rozdajemy uczestnikom zajęć koszulki na pamiątkę, z reguły po cyklu spotkań. Stają się bowiem członkami niezwykłego teamu Podwodnych Odkrywców.

Koszulki Podwodni Odkrywcy

Lektura

Przed każdymi zajęciami prosimy uczestników zajęć o przeczytanie krótkiego rozdziału z książeczki PADI Seal Team. To świetne przygotowanie do następnego spotkania i utrwalenie już zdobytej wiedzy.

Jeśli zajęcia odbywają się w trybie 2-3 dniowym (zajęcia następują po sobie), to książeczkę wysyłamy odpowiednio wcześniej. Nie jest ona obowiązkowa, ale znajomość sprzętu czy zasad bezpiecznego nurkowania bardzo pomaga trenerom w prowadzeniu zajęć, a dzieci mogą pochwalić się swoją wiedzą przed wejściem do wody.

Dodatkowo, logbook (dziennik nurkowań) także zawiera sporo ciekawych ćwiczeń. Część z nich dzieci uzupełniają samodzielnie, aby utrwalić nowe nurkowe pojęcia.

Podwodni Odkrywcy Logbook dziennik nurkowań

Podsumowanie

Pierwsza Podwodna Misja to dobry początek wielkiej, nurkowej przygody! Chętnych na sprawdzenie, jak nasze zajęcia wyglądają w praktyce, zapraszamy na dni otwarte. Informacje o takich wydarzeniach umieszczamy na naszym profilu na Facebooku.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej o nurkowych, cyklicznych zajęciach dla dzieci na basenie, zapraszamy do tego wpisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *