Nauka nurkowania dla dziecka i pasja dorosłego

nauka nurkowania od dziecka do dorosłego

Nauka nurkowania to sposób na aktywne spędzanie czasu i pomysł godny rozważenia, gdy szukamy niebanalnego hobby. Początki nurkowej przygody to z reguły dziecięce, beztroskie zabawy na basenie, w morzu lub jeziorze. Takie  przygotowanie może stanowić wstęp do nauki nurkowania ze sprzętem.

Nauka nurkowania krok po kroku! Przeczytaj ten artykuł, aby zapoznać się z tematami:

 • jak można uczyć dziecko nurkowania i wspierać go w jego pasji
 • jak oswajać maluszka z nurkowaniem
 • opcje dla kilkulatków: freediving oraz pływanie z maską i fajką
 • coś dla nastolatków: nauka nurkowania z certyfikatem
 • dalsze kroki: zaawansowane kursy nurkowania i specjalizacje
 • nurkowanie jako zawód

Po co nauka nurkowania?

Po co uczyć się nurkowania? I czy w ogóle nurkowanie jest przydatne lub potrzebne? Bez wątpienia da się żyć bez nurkowania. Nurkowa pasja może jednak stać się angażującym zajęciem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Gdy poparta odpowiednim przygotowaniem, jest także bezpieczna i komfortowa.

Można uczyć się nurkowania gdyż:

 • nurkowanie może stanowić sensowną alternatywę dla siedzącego trybu życia i zachęcać nas do aktywnego spędzania czasu
 • nurkowanie to ciekawa, dodatkowa opcja dla osób, które mają inne, związane z wodą, hobby (żeglarstwo, pływanie)
 • rodzinne nurkowania to szansa na wartościowe spędzenie wspólnie czasu, np. na wakacjach lub w weekendy
 • nauka nurkowania stymuluje rozwój naszego ciała, ale także stanowi wyzwanie intelektualne i dodatkowo uczy nas poszanowania dla środowiska wodnego

Nauka nurkowania krok po kroku

Nauka nurkowania może zacząć się już niemal od pierwszych miesięcy życia i trwać przez całe dorosłe życie. To, co jest specjalne w nauce nurkowania, to ”modułowość”. Modułowy charakter oznacza tu, że uczymy się określonych tematów związanych z nurkowaniem według własnego wyboru i preferencji.

Największe organizacje nurkowe, jak na przykład PADI (Professional Association of Diving Instructors), swoje szkolenia oferuje właśnie w takiej formie. To nurkujący może wybierać rodzaje specjalizacji dostosowane do swojego poziomu wyszkolenia i osobistych predyspozycji i zainteresowań.

Nauka nurkowania, może więc przybierać różne formy, w zależności od tego, na jakim etapie życia się odbywa.

Ukryte początki

Wszystkie istoty żywe, występujące obecnie na kuli ziemskiej, zarówno rośliny jak i zwierzęta, wzięły swój początek z morza. Wszyscy właśnie stamtąd pochodzimy i takie spojrzenie na organizmy ludzkie sprawia, że chęć nurkowania i pływania wydaje się czymś więcej niż zwykłą realizacją hobby. Potrzeba kontaktu z wodą jest dla nas pierwotnym i naturalnym zjawiskiem. Zwróćmy też uwagę, że ludzki embrion w 97% składa się z wody. Zawartość wody w organizmie noworodka jest także większa, niż w przypadku dorosłego – bo stanowi około 80%.

Człowiek jeszcze przed narodzinami przechodzi prawdziwie podwodny trening. Człowiek przed narodzinami „pływa” – unosi się swobodnie w płynie owodniowym. Otoczenie embrionu, czyli płyn owodniowy i łożysko, ułatwia wymianę substancji odżywczych i umożliwia oddychanie. ”To wszystko dzieje się w środowisku wodnym, w oceanie zamkniętym w naszych ciałach” –  Tak pisał Jaques Mayol, nurek bezdechowy o początkowym etapie życia człowieka.

Dziewięć miesięcy spędzonych w takich warunkach sprawia, że nowo narodzone dziecko posiada odruchy, które bardzo ułatwiają przebywanie w wodzie. Przykładem takiego odruchu jest odruch na nurkowanie związany ze wstrzymaniem oddechu po zanurzeniu w wodzie, albo odruch kopania nogami.

nauka nurkowanianie mowle

Nauka nurkowania dla maluchów

Nauka nurkowania dla dzieci nie musi mieć ”oficjalnego” charakteru, ale nawet dla maluszków istnieją propozycję poznawania nurkowania pod okiem fachowców. Wiele szkół pływackich oferuje zajęcia dla niemowlaków już od 6-8 tygodnia ich życia. Są szkoły i specjaliści, którzy zalecają, by pierwsza wizyta na basenie odbyła się w 3 miesiącu życia, lub wtedy gdy dziecko zaczyna sztywno trzymać swoją głowę.

Za szybkim rozpoczęciem nauki oswajania z wodą przemawia możliwość:

 • wykorzystania naturalnych, ale szybko zanikających odruchów, ułatwiających maluszkowi przebywanie w wodzie
 • kształtowania dobrych, rodzinnych nawyków już w początkowych tygodniach wspólnego życia
 • wpływania na napięcie mięśniowe (pomagając wzmacniać je u dzieci z niskim napięciem mięśniowym, a rozluźniając je u dzieci u których napięcie mięśni jest wzmożone)

Jako argument przeciwny wczesnemu oswajaniu z pływaniem można podać:

 • istnienie przeciwwskazań zdrowotnych, czasowych lub stałych, u konkretnego niemowlaka stwierdzonych przez lekarza (choroby skóry, dróg oddechowych, czas tuż po szczepieniu, aktualnie trwające przeziębienie czy choroba zakaźna)
 • niechęć rodziców do tej formy aktywności (rodzic wchodzący do wody z niemowlakiem sam nie powinien się jej bać)

Nauka nurkowania dla niemowlaków to:

 • jeden z elementów oswajania z wodą
 • uzupełnia przygotowanie do nauki pływania
 • zwiększa bezpieczeństwo i  komfort dziecka w wodzie
 • składowa zdrowego i aktywnego trybu życia
 • bogate doświadczenie dla zmysłów (dotyk, wzrok, słuch)

Trochę starsze dzieci mogą chodzić na zajęcia nauki pływania, w której pojawią się elementy nurkowania. Grupy najmłodszych dzieci podzielone są zazwyczaj na kategorie wiekowe, nie stopień zaawansowania. Czas przebywania maluchów oswajających się w wodzie to z reguły około pół godziny. Zajęcia dla dzieci mogą odbywać się w basenach rekreacyjnych, gdzie woda jest cieplejsza, niż w przypadku basenów treningowych.

Zajęcia możemy uzupełniać, oswajając trochę starsze dzieci z pływaniem z maską, fajką i płetwami – czyli z zestawem ”ABC”. Taki ekwipunek to gwarantowana dobra zabawa podczas letnich wypraw nad jezioro czy morze. Maska i płetwy potrafią urozmaicić też zwykłe wyjście na basen.

Freediving dla dzieci

Pewne elementy związane z freedivingiem, czyli nurkowaniem swobodnym (bez sprzętu oddechowego), dzieci wplatają w swoje wodne zabawy. Z własnego dzieciństwa możemy pamiętać takie zabawy jak:

 • podwodne fikołki, siadanie na dnie basenu
 • wyławianie przedmiotów z basenu
 • ćwiczenie samego zanurzenia
 • podwodny slalom pomiędzy innymi pływającymi

Te wszystkie zabawy znacząco wpływają na ogólny komfort i zadowolenie dziecka z przebywania w wodzie. Są też dobrym urozmaiceniem. Ważne, żeby były wykonywane w bezpiecznych warunkach i pod kontrolą rodzica.

Nauka nurkowania dziecka naastolatka

Nurkowanie ze sprzętem już dla ośmiolatków

Opisane we wcześniejszych akapitach: freediving oraz pływanie w ABC (z maską, fajką i płetwami), mogą być świetnym wstępem do nauki nurkowania za sprzętem.

Dla dzieci fascynujące i ważne w nurkowaniu może być wszystko. Postarajmy się jednak utożsamić z oczekiwaniami i odczuciami dziecka:

 • mogę korzystać z prawdziwego sprzętu nurkowego a nie takiego ”na niby”!
 • przebieram się w strój nurkowy i wyglądam jak superbohater!
 • mogę mieć wiele podwodnych przygód!
 • jestem traktowany poważnie, ponieważ mogę mieć takie samo hobby jak dorośli
 • jestem odpowiedzialny za sprzęt nurkowy (mogę montować go pod okiem dorosłego nurka) i wiem jak dbać o swój ekwipunek podczas i po nurkowaniu

To wszystko sprawia, że nurkowanie może być bardzo atrakcyjnym hobby dla naszych pociech. Ważne, aby zastanowić się, czy i dla nas jest to akceptowalna forma aktywności fizycznej dziecka. Jeśli tak, możemy poszukać szkołę nurkowania, która prowadzi naukę nurkowania ze sprzętem na basenie. Nauka nurkowania ze sprzętem na basenie może zacząć się już w wieku ośmiu lat.

Nauka nurkowania dla dzieci – Zalety

Zalety nauki nurkowania dla dzieci ze sprzętem to:

 • podwodne krajobrazy – dzieci gdy nurkują, poznają podwodny świat, który jest bardzo odmienny od tego, co widzą na powierzchni. Inna flora i fauna, sprawia że pobyt pod wodą jest jak podróż w bardzo odległe i ciekawe miejsce.
 • przyroda – dzieci są bacznymi obserwatorami, dlatego możliwość samodzielnego wytropienia czy zidentyfikowania gatunku podwodnych roślin czy zwierząt jest bezcenna. Nurkowanie może być dobrym uzupełnieniem dla małych pasjonatów biologii i zoologii.
 • stan nieważkości – przebywanie w stanie przypominającym nieważkość w kosmosie. Na szczęście nie musimy wysyłać naszych podopiecznych w kosmos – zachowanie tzw. neutralnej pływalności pod wodą pozwala doświadczyć podobnego stanu dzieciom.
 • profesjonalny sprzęt – dzieci nurkując rekreacyjne, korzystają z takiego samego sprzętu jak dorośli, jedynie dopasowanego do ich rozmiarów. To dla nich wielka i odpowiedzialna przygoda.
 • partnerstwo –  nauka nurkowania w bezpieczny sposób, to tak naprawdę dbanie o bezpieczeństwo swoje i osoby z którą nurkujemy. Dla dzieci to sposób na budowanie relacji z innymi uczestnikami podwodnych przygód, ale także rozwijanie empatii i odpowiedzialności za innych.

Naukę nurkowania ze sprzętem powietrznym mogą rozpocząć dzieci, które mają osiem lat. Takie kryterium wieku ustaliły federacje nurkowe (np PADI), które posiadają w swojej ofercie zajęcia skierowane dla dzieci.

Ośmioletnie dzieci mogą brać udział w specjalnych zajęciach nurkowania które odbywają się na basenie (mamy takie w swojej ofercie i odbywają się według programu „kurs PADI Seal Team”). Taka nauka nurkowania przebiega w sprawdzonych i bezpiecznych warunkach, w wodzie która jest ciepła i przejrzysta. Nauka nurkowania ze sprzętem na basenie dla najmłodszych dzieci nie kończy się uzyskaniem certyfikatu nurkowego, czyli nie daje uprawnień do samodzielnego nurkowania. Jednak takie zajęcia, mogą mieć szereg innych korzyści.

Nauka nurkowania na basenie niesie za sobą następujące korzyści:

 • oswajanie się ze sprzętem nurkowym w bezpiecznych warunkach basenowych
 • poznawanie w bezstresowej atmosferze procedur bezpiecznego nurkowania
 • przejrzysta i ciepła woda – niezależnie od warunków pogodowych i pory roku 🙂
 • dzieci próbują różnych typów nurkowania (podwodna fotografia, nurkowanie ratownicze, wydobywcze), żeby znaleźć to, co najbardziej odpowiada ich preferencjom

Nauka nurkowania a certyfikat

Nauka nurkowania dla dzieci nie ma sformalizowanego charakteru: kładzie nacisk przede wszystkim na praktyczne poznawanie nurkowania i rozwijanie radości z przebywania pod wodą. Taki sposób nauczania jest najbardziej efektywny i korzystny dla młodszych dzieci.

Nurkowe zajęcia basenowe (opisany wcześniej kurs PADI Seal Team), to bezcenne przygotowanie do późniejszego udziału w kursie nurkowania. Przykładem takiego kursu, w którym może wziąć udział trochę starsze dziecko, jest kurs PADI Junior Open Water Diver. Kurs nurkowania ma już bardziej sztywną formę i niesie ze sobą pewne wymagania formalne względem uczestnika. Z tego względu, choć w kursie nurkowania mogą wziąć udział już dziesięciolatkowie, to my osobiście zalecamy ukończenie dwunastu lat przed przystąpieniem do kursu.

Czym różni się nauka nurkowania na kursie od dziecięcych zajęć na basenie? Przede wszystkim tym, że nastolatkowie, kończąc kurs, mają szansę otrzymać oficjalnie uznawany, podstawowy certyfikat nurkowy. Certyfikat jest formalnym potwierdzeniem, że zdobyliśmy określone umiejętności nurkowe. Młodzi uczestnicy którzy mają już 12 lat, otrzymują możliwość rekreacyjnego nurkowania z dowolnym dorosłym certyfikowanym nurkiem na głębokość  do 18 metrów.

W przypadku kursu PADI Junior Open Water Diver, młodzi uczestnicy biorą udział w sesjach:

 • teoretycznych, aby poznać ogólne zagadnienia związane z nurkowaniem
 • basenowych, aby móc przećwiczyć w bardzo komfortowych warunkach obsługę sprzętu i zasad bezpiecznego nurkowania
 • w tak zwanych wodach otwartych (u nas ta część nurkowań odbywa się w zalanym kamieniołomie na Zakrzówku, będącym gratką dla płetwonurków, nie tylko z Małopolski), aby przećwiczyć zdobyte umiejętności i poczuć radość prawdziwego nurkowania

Nauka nurkowania bez certyfikatu?

Zapisując nastolatka na kurs, nie kupujemy mu certyfikatu, a udział w kursie. Uczestnik kursu otrzymuje certyfikat, dopiero gdy spełni wymogi certyfikacyjne i przyswoi sobie wiedzę oraz umiejętności na wymaganym oficjalnie poziomie.

Jest kilka powodów, dla których kurs nurkowania zakończony uzyskaniem certyfikatu ma sens:

 • dowiadujemy się od doświadczonych instruktorów jak bezpiecznie nurkować
 • poznajemy arkany nurkowania pod opieką osób kompetentnych
 • mamy większą pewność swoich umiejętności nurkowych
 • wiemy jak zadbać o siebie, i partnera nurkowego
 • posiadając certyfikat, możemy wypożyczać sprzęt, i brać udział w nurkowaniach organizowanych przez centra nurkowe
 • dostajemy możliwość kontynuacji szkolenia zgodnie z dotychczas zdobytymi umiejętnościami (szkolenia specjalizacyjne, stopnie rekreacyjne, techniczne i zawodowe)

Pasja dorosłego

Kurs nurkowania można zrobić w dowolnym momencie swojego życia. Na naukę nurkowania właściwie nigdy nie jest za późno 🙂 Jeśli tylko czujemy się dobrze i spełniamy kryteria zdrowotne opisane w formularzu uczestnika określonego nurkowania/kursu, nic nie stoi na przeszkodzie!

Dorośli swoją nurkową ścieżkę edukacji rozpoczynają od nurkowania typu intro (pojedyncze nurkowanie, żeby sprawdzić czy się podoba) lub od razu zapisują się na kurs nurkowania. Kurs nurkowania mogą przeprowadzać instruktorzy różnych federacji, jednak najczęściej nurkowie wybierają kurs i certyfikat PADI (Professional Association of Diving Instructors). Kurs dla osoby początkującej nosi nazwę Open Water Diver, i zawiera ten sam program co kurs Junior Open Water Diver (dlatego Drodzy Rodzice, możecie przystąpić do kursu nurkowania razem ze swoimi dziećmi! :-)).

Zalety pojedynczego nurkowania intro:

 • relatywnie niższa kwota
 • niezobowiązująco możemy sprawdzić czy nurkowanie to hobby dla nas
 • potrzeba na nie niewiele czasu (bo to jedno wejście do wody)
 • nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie
 • doświadczenie stanu ”nieważkości” i oddychania pod wodą

Zalety podstawowego kursu nurkowania:

 • wartościowa dawka wiedzy
 • większa ilość praktyki (nurkowania basenowe i na wodach otwartych)
 • po spełnieniu wymogów certyfikacyjnych mamy możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego nasze umiejętności
 • budujemy nurkowe znajomości i nurkujemy w towarzystwie certyfikowanego, doświadczonego nurka instruktora

Zaawansowana nauka nurkowania

Zaawansowany kurs nurkowania (Advanced Open Water Diver) skierowany jest dla płetwonurków, którzy ukończyli kurs podstawowy Open Water Diver (lub dla nastolatków po kursie Junior Open Water Diver, mających przynajmniej 12 lat).

Nie trzeba być doświadczonym i zaawansowanym nurkiem, by wziąć udział w takim szkoleniu. Idea zaawansowanego kursu jest taka, że pozwala on zwiększać swoją pewność pod wodą i rozwijać umiejętności. Równocześnie, pozwala on na udział w dodatkowych nurkowaniach specjalizacyjnych.

Nurkowania specjalizacyjne pozwalają zwiększać nurkowe kompetencje w ściśle określonych obszarach. Przykłady specjalizacji to:

 • doskonała pływalność
 • kurs nawigacyjny
 • kurs nitroksowy
 • nauka nurkowania w suchym skafandrze
 • nurkowanie nocne
 • nurkowanie wrakowe
 • nurkowanie podlodowe
 • nurkowanie głębokie

Modułowy charakter edukacji nurkowej sprawia, że specjalizacje możemy dopasowywać do naszych aktualnych umiejętności, kwalifikacji i zainteresowań. Na specjalizację znajdą czas nawet osoby bardzo zabiegane. Co ważne, niektóre ze specjalizacji mają tylko charakter praktyczny (samo nurkowanie), a z kolei są takie, dla których nurkowanie jest opcjonalne. To powoduje, że przebieg szkolenia specjalizacyjnego możemy dostosować do swoich możliwości czasowych i bieżących preferencji.

Nurkowanie jako zawód

Nurkowanie ze zwykłego hobby może przerodzić się w źródło utrzymania. Ścieżka zdobywania kwalifikacji zawodowych płetwonurka jest bardzo klarowna. Pierwszy, podstawowy płetwonurkowy stopień zawodowy to Divemaster. Otwiera on przed dorosłym nurkiem nowe możliwości takie jak:

 • pracę w najbardziej egzotycznych nurkowych kurortach
 • dzielenie się z innymi swoją pasją i doświadczeniem
 • nurkowanie w godzinach pracy 😉

Ukończenie kursu Divemaster uprawnia do pracy jako lokalny przewodnik nurkowy, i umożliwia prowadzenie niektórych kursów i programów (m.in kurs PADI), lub asystowanie przy nich instruktorowi. Divemaster może także kontynuować swoje szkolenie, uzyskując stopień instruktorski.

Podsumowanie

Nurkowe zamiłowanie rodzi się jeszcze przed…narodzinami! Mamy wiele opcji, by je pielęgnować. Nauka nurkowania może trwać przez całe życie i być dostosowana do naszego wieku, rodzaju podwodnych zainteresowań, oraz do już zdobytych nurkowych umiejętności. Nurkom, niezależnie od wieku, życzymy wiele radości z edukacji nurkowej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *