Jak wygląda certyfikat PADI?

certyfikat PADI

Chcesz wiedzieć więcej o certyfikacie PADI? Szukasz informacji o certyfikacie dającym uprawnienia do samodzielnego nurkowania? A może chcesz wiedzieć co jest charakterystycznego w certyfikatach wystawianych przez PADI? Przeczytaj ten artykuł, jeśli szukasz informacji o tym:

 • czym jest certyfikat PADI?
 • jak zdobyć certyfikat PADI?
 • komu jest potrzebny certyfikat do nurkowania?
 • jakie są wymogi certyfikacyjne?
 • jakie możliwości daje posiadanie certyfikatu nurkowego?
 • co to certyfikat nurkowy dla dziecka i czym się różni od „dorosłego”?

Jak wygląda certyfikat PADI?

Fizycznie certyfikat wygląda jak plastikowa karta, jak np. dowód osobisty. Z jednej strony zdobi go podwodna grafika i nazwa uzyskanego stopnia lub specjalizacji. Druga strona zawiera informacje o posiadaczu, jego zdjęcie, datę certyfikacji oraz nazwisko i numer instruktora. Otrzyma go uczestnik kursu nurkowania lub kursu specjalizacyjnego, który zaliczył wszystkie jego moduły i spełnił wymogi certyfikacyjne.

Certyfikat PADI a sam kurs nurkowania to dwie różne sprawy. Teoretycznie można ”zrobić” kurs, ale nie dostać certyfikatu. Kurs nurkowania uczy nas jak nurkować, a certyfikat PADI potwierdza, że ukończyliśmy taki kurs i spełniliśmy wymagane standardy. Kurs nurkowania jest po to, byś ty wiedział jak nurkować, a certyfikat PADI, żeby inni wiedzieli że potrafisz 😉

Certyfikat PADI może być wliczony w cenę kursu lub płatny osobno. Przed zapisaniem się na kurs, sprawdź, czy za certyfikat będziesz dopłacać osobno. Cena certyfikatu nie jest niska, więc ustal koszt całkowity kursu!

Jeśli dopiero co ukończyłeś kurs nurkowania, to instruktor wystawi ci ”certyfikat tymczasowy”. Wszystkie certyfikaty PADI są wystawiane centralnie. Z tego względu trochę trwa nim certyfikat dotrze do ciebie. Jeśli w międzyczasie wybierasz się na wakacje lub wyjazd nurkowy, będziesz mógł legitymować się certyfikatem tymczasowym.

Czym jest PADI?

PADI to Professional Association of Diving Instructors, czyli organizacja która zrzesza profesjonalnych płetwonurków, tj. Divemasterów, Instruktorów PADI oraz centra nurkowe niemal na całym świecie. Korzenie jej wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych, ale obecnie ma kilka lokalnych przedstawicielstw, obejmujących swym zasięgiem cały świat.

PADI wiedzie prym w szkoleniu i certyfikowaniu nurków dzięki wprowadzeniu innowacyjnego, modułowego i ujednoliconego systemu szkoleń. To co wyróżnia PADI, to nacisk na bezpieczeństwo płetwonurka, proste i klarowne procedury i edukację opartą o praktykę.

Modułowość systemu szkoleń oraz propagowanie nurkowania jako sportu dla każdego sprawiło, że PADI wniosło znaczący wkład w upowszechnianie nurkowania. Moduły szkoleniowe to nauka nurkowania w etapach. Dzięki temu zdobycie nowej nurkowej umiejętności jest realizowane w rozsądnym czasie, a każdy może wybrać taki temat szkoleń, który najbardziej mu odpowiada.

Wyróżnikiem systemu PADI jest także klarowna ścieżka edukacji i rozwoju. PADI oferuje szkolenia dla płetwonurków:

 • rekreacyjnych
 • instruktorów
 • technicznych

Jak zdobyć certyfikat PADI?

Jest kilka możliwości zdobycia certyfikatu PADI:

 • Kurs można zrobić w całości w Polsce – zarówno sesje teoretyczne jak i nurkowania.
 • Możliwe jest zaliczenie teorii w Polsce, a odbycie nurkowań za granicą.
 • Możliwy jest także kurs nurkowania w całości w zagranicznym centrum nurkowym.

Aby zdobyć certyfikat PADI należy:

 • zaliczyć sesje teoretyczne
 • odbyć serię nurkowań na basenie i zaprezentować umiejętność pływania/unoszenia się na wodzie
 • odbyć nurkowania w tzw. wodach otwartych

Ostatecznie rodzaj sesji do odbycia zależeć będzie od rodzaju szkolenia, do którego chcesz uzyskać certyfikat. Są szkolenia które obejmują samą teorię, ale i takie, gdzie występują wszystkie trzy moduły szkoleniowe. Oznacza to też, że czas trwania kursu może się różnić, w zależności od tego, czego się uczysz. To, czy szkolenie składa się tylko z nurkowań, czy też jest wzbogacone o samodzielną naukę lub sesje teoretyczne z instruktorem, określają odpowiednie standardy PADI.

Od 2018 roku będzie istniała możliwość zaliczenia części teoretycznej niektórych kursów ”online”. To w znaczący sposób może ułatwić wygospodarowanie czasu na naukę. Samodzielną sesję teoretyczną będzie można odbyć w dowolnym momencie, a na nurkowania umówić się już bezpośrednio z instruktorem.

Aktualnie sesje teoretyczne w Polsce prowadzone są przez instruktorów PADI w centrach nurkowych. Centra dostosowują terminy do możliwości dzieci, nastolatków i dorosłych biorących w nich udział. Z tego względu, zajęcia odbywają się z reguły po południu lub wieczorami.

Po sprawdzeniu wiedzy kursanta, przechodzimy do sesji basenowych. Tutaj, w komfortowych warunkach ćwiczymy montowanie sprzętu, zakładanie go i dopasowywanie oraz opanowujemy procedury zwiększające bezpieczeństwo pod wodą. Każdy kolejny moduł basenowy odpowiada konkretnemu modułowi teoretycznemu, dlatego teorię można przeplatać z zajęciami basenowymi. To pozwala uniknąć monotonii sali wykładowej :_)

Ostatni element kursu to nurkowania w wodach otwartych. Pod okiem instruktora kursanci poznają piękno podwodnego świata i ugruntowują zdobyte umiejętności.

Wymogi certyfikacyjne PADI

Wymogi niezbędne do zdobycia certyfikatu różnią się od siebie w zależności od rodzaju kursu lub specjalizacji. W przypadku kursu podstawowego niezbędne jest zaliczenie sesji teoretycznej, zakończonej pisemnym egzaminem, oraz pięciu sesji basenowych i czterech nurkowań na wodach otwartych. Nie trzeba być świetnym pływakiem, ale wymagana jest podstawowa umiejętność pływania. Przed certyfikacją kandydat musi pokazać, że jest w stanie spełnić następujące wymagania:

 • Przepłynięcie 200 metrów dowolnym stylem na basenie (lub 300 metrów w płetwach)
 • Unoszenie się przez 10 minut na wodzie, bez dotykania dna ani krawędzi basenu lub lin rozdzielających tory.

Te same wymogi dotyczą dorosłych jak i dzieci/nastolatków biorących udział w kursie.

Komu przyda się certyfikat PADI?

Certyfikat PADI przyda się każdemu, kto chce nurkować. Sam kurs jest swojego rodzaju przygodą, oderwaniem od codziennego świata i nagrodą samą w sobie. Jednak jego ukończenie i zdobycie certyfikatu otwiera przez kursantem nowe możliwości, takie jak nurkowania w egzotycznych lokalizacjach i podziwianie podwodnego piękna z innej perspektywy.

Certyfikat przyda się miłośnikom sportów wodnych, amatorom ruchu na świeżym powietrzu, osobom które lubią robić niezwykłe zdjęcia, osobom które chcą się oderwać od codziennej rutyny. Wbrew pozorom, nie jest to tylko sport dla ludzi którzy lubią zastrzyk adrenaliny. Nurkowanie może być relaksującym doświadczeniem!

W kursie mogą uczestniczyć zarówno dorośli jak i dzieci oraz nastolatki. Kurs PADI dla dziecka lub nastolatka to oryginalny pomysł na prezent i szansa na początek niezwykłego i wartościowego hobby.

Należy jednak pamiętać, że zapisując się na kurs kupujemy szkolenie, a nie certyfikat! Certyfikat jest jedynie potwierdzeniem zdobytych umiejętności.

Snorkelling dzieci

Międzynarodowy certyfikat

Certyfikat PADI jest certyfikatem międzynarodowym, rozpoznawalnym w większości krajów i lokalizacji nurkowych. Oznacza to, że nie musimy mieć obaw, że nie zostanie uznany.

Centra nurkowe i instruktorzy PADI mają dostęp do centralnie prowadzonej bazy certyfikowanych płetwonurków. Mogą sprawdzić czy certyfikat jest prawdziwy. To znacząco wpływa na jego wiarygodność.

Dodatkowo program szkoleniowy PADI spełnia międzynarodowe normy. Między innymi ISO 24801-2 oraz ISO 24801-1. Pierwsza z nich definiuje program szkoleniowy i uprawnienia dla niezależnego nurka rekreacyjnego. Druga określa jakie uprawnienia ma nurek ”junior”. Te dwie normy mówią między innymi o tym, do jakiej głębokości nurkować może certyfikowany nurek, oraz  że nurek dziecko nurkuje zawsze pod opieką dorosłego certyfikowanego nurka.

Cena certyfikatu PADI

Decydując się na udział w kursie PADI z certyfikatem, bierzemy pod uwagę cenę. Na cenę kursu składa się:

 • koszt samego kursu (udział w sesjach teoretycznych, basenowych i nurkowaniach na wodach otwartych a także wypożyczenie sprzętu)
 • koszt książki PADI i materiałów obowiązkowych (to, co wchodzi w zestaw, zależy od kursu – nie do wszystkich kursów są wydane podręczniki)
 • koszt wystawienia samego certyfikatu

Wybierając kurs, sprawdzamy, czy centrum nurkowe podaje cenę całkowitą kursu, czy też za certyfikat lub materiały należy zapłacić osobno. Cena certyfikatu wraz z książką może stanowić około 20 % wartości całego szkolenia.

Za kurs z certyfikatem zapłacimy od 1200 do 2000 złotych. Wszystko zależy od liczebności grup i schematu szkoleń, a także lokalizacji szkoły nurkowania. W większych miejscowościach zapłacimy więcej. Sam certyfikat, jeśli nie jest wliczony w cenę, to koszt około 160 złotych. Niekiedy centra nurkowe nie wliczają w cenę kursu wymaganego podręcznika (to może być kolejne 150 złotych).

Jak wybrać centrum nurkowe?

Upewnijmy się, że centrum nurkowe szkoli w uznanym systemie (np. PADI). Instruktor który może wydawać certyfikaty powinien posiadać odpowiedni stopień instruktorski, tj. minimum PADI Open Water Scuba Instructor i aktywne członkostwo. Instruktor PADI przeszedł odpowiednie szkolenie instruktorskie, posiada udokumentowaną historię doświadczenia nurkowego i powinień przekazywać wiedzę w klarowny i zrozumiały sposób.

Jeśli wybieramy centrum nurkowe które szkolić będzie nasze dziecko, sprawdźmy, czy ma doświadczenie w przeprowadzaniu szkoleń dla dzieci i nastolatków a także odpowiedni sprzęt w mniejszych niż dla dorosłych rozmiarach.

Centrum nurkowe powinno zapewnić całość szkolenia (sesje teoretyczne, basenowe i na wodach otwartych). Niekiedy szkoły nurkowe dają możliwość zdobycia wiedzy teoretycznej w Polsce, a część praktyczna może być zaliczona na nurkowym wyjeździe połączonym z wypoczynkiem w egzotycznej lokalizacji.

Uprawnienia posiadacza certyfikatu PADI

Certyfikat PADI wystawiany jest dla wielu kursów i szkoleń. Uprawnienia różnią się więc, w zależności od tego, jaki kurs lub szkolenie specjalizacyjne kończymy.

Podstawowe uprawnienie po kursie Open Water Diver to możliwość samodzielnego nurkowania:

 • do 18 metrów dla osób powyżej 15 roku życia
 • do 12 metrów z profesjonalistą PADI, lub rodzicem (prawnym opiekunem) dla dzieci miedzy 10 a 12 rokiem życia
 • do 18 metrów z dorosłym certyfikowanym nurkiem dla nastolatków między 12 a 15 rokiem życia

Program zaawansowany Advanced Open Water Diver daje możliwość samodzielnego nurkowania:

 • do 30 metrów nurkowi od 15 roku życia
 • do 21 metrów dla nastolatka od 12 do 15 roku życia w towarzystwie dorosłego certyfikowanego nurka (tytuł Junior Advanced Open Water Diver).

Program Advanced jest dostępny dla nurków po ukończeniu programu Open Water Diver.

Mamy wreszcie specjalizacje. Oto przykłady uprawnień, które można uzyskać wraz z certyfikatem PADI do tych szkoleń:

 • Nurkowanie głębokie – zwiększa limit głębokości do 40 metrów i uczy jak bezpiecznie przeprowadzać takie nurkowanie.
 • Nurkowanie na wzbogaconym powietrzu – pozwala na zdobycie umiejętności bezpiecznego planowania i przeprowadzania nurkowania na mieszankach bogatszych w tlen.

Czym się różni certyfikat dla dziecka od „dorosłego”certyfikatu?

Zasadniczo niczym. Jedyna różnica jest taka, że dzieci i nastolatki do 15-tego roku życia otrzymują certyfikat „Junior” (np. Junior Open Water Diver, czy Junior Advanced Open Water Diver). Po skończeniu 15 lat można go wymienić na „dorosły” certyfikat bez żadnych dodatkowych szkoleń.

Zajęcia bez certyfikatu PADI

Istnieją zajęcia, które nie kończą się uzyskaniem certyfikatu. Przykładem takich zajęć nurkowych PADI jest program PADI Seal Team, PADI Master Seal Team oraz Bubble Maker. Te wszystkie programy szkoleniowe przybliżają dzieciom i nastolatkom nurkowanie. Dają solidną, praktyczną dawkę umiejętności i zwiększają poczucie bezpieczeństwa pod wodą.

Programy te nie stawiają specjalnych wymagań zaliczeniowych, są krótsze niż zwykłe kursy. Myliłby się jednak ten, kto uzna że nie mają żadnej wartości. Dla dziecka jest to bezstresowa przygoda w warunkach basenowych. Rodzaj wprowadzenia do nurkowania i pierwszej nurkowej przygody. Jest to świetny wstęp do kursu z certyfikatem Junior Open Water Diver dla dzieci i nastolatków już od 10 roku życia.

Jednorazowe nurkowanie z instruktorem PADI, tzw. Bubblemaker to ciekawy pomysł na prezent dla dziecka lubiącego wodę. Taka niezobowiązująca przygoda może stać się wstępem i inspiracją do dalszej eksploracji podwodnych atrakcji i tajemnic.

Minusy PADI?

Zdania na temat PADI i certyfikatu PADI są podzielone. Jedni są zwolennikami, a inni przeciwnikami. A prawda? Pewnie jak zwykle leży gdzieś pośrodku. Oto dwie podstawowe kwestie, które budzą emocje w środowisku nurkowym:

 • Ceny certyfikatów i samych szkoleń – PADI jest organizacją komercyjną, a co za tym idzie musi zarabiać. A ostatecznie płacą za to kursanci. Ceny certyfikatów i materiałów szkoleniowych są zbliżone na całym świecie. A polskie zarobki niestety wciąż jeszcze trochę od zachodnich odstają.
 • Łatwość zdobycia certyfikatu – reklamowanie nurkowania jako sportu dla każdego może być nadużyciem powodującym zwiększenie ilości wypadków nurkowych. Zwłaszcza jeśli trafi się do szkoły nurkowania, która ilość przedkłada nad jakość. A przy tak dużej ilości centrów nurkowych, takich też niestety nie brakuje.

Plusy szkolenia z certyfikatem PADI

Nie bez powodu certyfikaty PADI są najczęściej wystawianymi certyfikatami dla płetwonurków na świecie. Zalety certyfikatu PADI to:

 • duża ilość centrów nurkowych – większość centrów nurkowych działa w systemie PADI i/lub wystawia takie certyfikaty. Oznacza to, że nasz certyfikat zostanie bez problemu uznany, jeśli będziemy chcieli wziąć udział w nurkowaniach lub kolejnych szkoleniach przez nie organizowanych.
 • modułowy system szkoleń – nie musimy stawać się specjalistami „od wszystkiego”. Wybieramy to, co naprawdę nas interesuje, np fotografia podwodna, nurkowania wrakowe, ratownictwo nurkowe. Pozwala to także na wygodne dostosowanie swojej indywidualnej ścieżki do własnych możliwości czasowych i finansowych.
 • Project Aware – działalność PADI w kwestii ochrony i poszanowania podwodnego środowiska jest imponująca. Możemy mieć swój udział w programach ochrony podwodnego świata i mieć pewność, że nasze przebywanie pod wodą nie eksploatuje i nie niszczy podwodnej flory i fauny.
 • kurorty nurkowe – tutaj bez problemu znajdziemy nurkowe wycieczki, czy ofertę pojedynczych nurkowań dostosowaną do naszych aktualnych umiejętności.
 • zgubiony certyfikat – zgubienie certyfikatu i wydanie wtórnika nie stanowi problemu. PADI posiada centralny system wystawiania certyfikatów i z łatwością centrum nurkowe zweryfikuje twoje uprawnienia nurkowe.
 • standardowy system szkolenia – szkolenie w systemie PADI będzie wyglądało tak samo, niezależnie od tego gdzie się odbędzie (a przynajmniej powinno). To znaczy, że bez problemu możemy zacząć kurs w Polsce, a kontynuować gdziekolwiek na świecie.

Jak zapisać się na kurs z certyfikatem PADI

Aby zapisać się na kurs z certyfikatem PADI należy skontaktować się z lokalnym centrum nurkowym. Wybieramy takie, którego instruktorzy posiadają aktualny status członkowski PADI.

Przed przystąpieniem do kursu wypełniamy kilka prostych formularzy i otrzymujemy materiały szkoleniowe. Nie wszystkie kursy wymagają zapoznania się z książką szkoleniową. Dokładne informacje uzyskamy już w danym centrum nurkowym.

Na koniec jeszcze raz podkreślmy, że choć certyfikat wydaje się świętym Graalem każdego adepta nurkowania, tak naprawdę zapisując się na kurs nurkowania, powinniśmy chcieć zdobyć przede wszystkim wiedzę i umiejętności potrzebne do bezpiecznego nurkowania. A certyfikat jest jedynie dokumentem, który tę wiedzę i umiejętności potwierdza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *