Nurkowe mity #1: Czy dziewczyny mogą nurkować?

Czy dziewczyny mogą nurkować?

Czy dziewczyny mogą nurkować?

Zaczynamy serię wpisów obalających lub potwierdzających nurkowe mity. Pierwszy mit, który wokół nurkowania narósł to ten, że jest to sport tylko dla mężczyzn/chłopaków. Czy dziewczyny mogą nurkować? To pytanie może chodzić po głowie wielu osobom.  Mówi się, że:

  • Nurkują głównie mężczyźni
  • Dziewczyny nie lubią tego rodzaju sportu
  • Dziewczyny nie powinny nurkować z powodu różnić w budowie ciała i  fizjologii

Ile jest prawdy w tych stwierdzeniach? Zapraszamy do lektury 🙂

Nurkowanie to męski sport?

Nurkowanie kojarzy się nam ze sportem jedynie dla chłopców, także tych już dorosłych 😉 Nie jest wielką tajemnicą to, że nurkowanie kojarzy się nam z czymś ekstremalnym i niebezpiecznym.

Istotnie, zastrzyk emocji i ekscytacji niekoniecznie będzie odpowiadać wszystkim. Dotyczy to jednak zarówno płci damskiej jak i męskiej. Radość z nurkowania czerpią ci, którzy chcą nurkować. Lęk przed zanurzeniem się w wodzie może skutecznie taką radość odebrać.

Ważne jest więc, aby potencjalny nurek, niezależnie od wieku i płci chciał zanurkować. Ważne, aby nie było to wola rodziców (przyjaciół, dziadków), a jego własna. I nie ma tu znaczenia, czy młodym nurkiem ma być chłopiec czy dziewczyna.

Dziewczyny są za słabe?

Przyjęło się stwierdzać, że sprzęt nurkowy bardzo dużo waży i dlatego dziewczyny i kobiety, nie dadzą sobie rady podczas nurkowania.

Istotnie, kobiety nie tylko mają mniej mięśni niż mężczyźni, ale ich mięśnie są również słabsze od mięśni mężczyzn. Według badań National Library of Medicine z 1993 roku, siła kobiet w badaniu mięśni górnej i dolnej części ciała stanowiła maksymalnie 66% siły mężczyzn. Także wielkość włókien mięśniowych u przeciętnego mężczyzny biorącego udziału w badaniu była znacząco większa, niż u kobiet.

Chociaż budowa ciała nie pomaga dziewczynom, nie oznacza to, że nie mogą nurkować. Weźmy pod uwagę, że:

  • Sprzęt nurkowy jest co prawda ciężki (może ważyć kilkanaście kilogramów),
  • W wodzie (dzięki wyporności) jego ciężar nie jest jednak odczuwany
  • Dzieci na zajęciach nurkowych nie noszą sprzętu poza wodą

Podsumowując te fakty, siła w nurkowaniu nie jest wymagana na poziomie ponadprzeciętnym. Nurkujące dziewczyny i kobiety dają sobie radę pod wodą.

Czy kobiety mogą nurkować?
Czy kobiety mogą nurkować?

Dziewczyny nie lubią nurkować?

Według raportu Scuba Diving Participation z 2014 roku stworzonym przez Stowarzyszenie Branży Sportu i Fitnessu, nurkuje niemal równa ilość kobiet i mężczyzn. Badanie o przeprowadzono online wśród 20 tysięcy Amerykanów.

Podobnego badania nie ma dla Polski, ale biorąc pod uwagę nasze osobiste obserwacje, również i w Polsce dziewczyny chętnie nurkują.

Nurkowa Organizacja PADI co roku celebruje Nurkowy Dzień Kobiet. W 2016 roku, odbyło się ponad 700 nurkowych „eventów” propagujących nurkowanie wśród kobiet w ten specjalny dzień.

Kobiece sprawy

Czy kobiety mogą nurkować podczas ciąży? Czy dziewczyny mogą nurkować podczas okresu? Te ważne pytania nie mogą pozostać bez odpowiedzi.

Ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do nurkowania.

Chociaż temat ten raczej nie dotyczy dziewczyn, warto o tym wspomnieć. Ciąża chorobą nie jest, ale nie jest znany wpływ na nurkowanie kobiet w ciąży, dlatego takie kobiety nie powinny nurkować.

Dorośli kandydaci na nurków, przed odbyciem pierwszego nurkowania wypełniają formularz medyczny. Ciąża bezwzględnie dyskwalifikuje z nurkowania. Oświadczenia medyczne wypełniane dla dzieci biorących udziałw  programach nurkowych (np. Bubblemaker lub Seal Team) z oczywistych powodów nie zawierają tego pytania.

Miesiączka NIE jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do nurkowania

Jeśli tylko samopoczucie pozwala, można nurkować w te dni. Należy pamiętać o zachowaniu standardowych zasad bezpieczeństwa i higieny (i tak, można stosować tampony).

Ponieważ każda dziewczyna/kobieta może różnie znosić miesiączkę, zalecamy obserwację własnego ciała i ostrożne nurkowanie. Nikt nie powinien zmuszać się do nurkowania, jeśli z dowolnego powodu nie chce tego robić.

Stosowanie środków antykoncepcyjnych

Zaleca się dodatkową ostrożność w przypadku stosowania środków antykoncepcyjnych. Oznacza to, że w takich sytuacjach należy bacznie obserwować reakcje organizmu i nurkować bardziej zachowawczo.

Dziewczyny mogą nurkować

Mamy nadzieję, że tym wpisem rozwialiśmy wiele wątpliwości co do nurkowania dziewczyn i kobiet. Czy dziewczyny mogą nurkować? Dziewczyny mogą nurkować, jeśli tylko chcą i samopoczucie oraz stan zdrowia i na tym pozwala. Do zobaczenia podczas nurkowania!

Zarówno dziewczyny jak i chłopów zapraszamy na kurs nurkowania kończony przez certyfikat padi

 A tutaj przeczytacie o zdrowiu młodych kandydatów do nurkowania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *